• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • dark
  • light
  • leftlayout
  • rightlayout

Retence

Email Print PDF

  

Retence

 

Vážení přátelé,
Blahopřejeme, dnešním dnem jste ukončili aktivní fázi léčby, jejímž cílem bylo dosažení estetičtějšího postavení Vašich zubů.

Retenční neboli stabilizační fáze léčby je neméně důležitá, co víc, pro konečný výsledek možná nejdůležitější. Tato fáze je závažná mimo jiné proto, že záleží pouze na Vás a Vaší ochotě spolupracovat.

Pacienti často fakt retence ( stabilizace zubů po aktivní fixní ortodontické léčbě ) podceňují, což může mít za následek tzv. recidivu, tedy částečný návrat zubů do původního stavu.

Všechny zuby po každé ortodontické léčbě mají tendenci k pohybu. Než tedy dojde k přizpůsobení tkání organismu na nový stav, je zapotřebí dosažený výsledek udržovat.

Nejčastějším způsobem jsou retenční snímací rovnátka. Ta je třeba nosit přesně podle doporučení lékaře, což znamená první měsíc stále, a prvním rokem každou noc. Teprve poté je možné jejich nošení postupně omezovat. Přitom se lékař řídí tím, jak Vám snímací aparátek v ústech „sedí“ a také Vašimi pocity. Přičemž to, že rovnátko nevyhovuje, je způsobeno pouze tím, že není nošeno.

Kromě snímacího retenčního aparátu Vám byl na zadní plochu zubů nalepen tenký drátek – tzv. fixní retainer, který zabezpečuje stabilitu výsledku na předních zubech. Prosím, vezměte na vědomí, že tento způsob retence je téměř 100%, ale zároveň Vás mírně omezuje – nadále nelze ukusovat tvrdou stravu. Jestliže dojde k uvolnění tohoto tenkého drátku, je zapotřebí kontaktovat svého ortodontistu, a co nejdříve se dostavit do ordinace, kde Vám bude uvolněná část dolepena. V žádném případě nestrhávejte celý drátek!! Komplikujete tím lékaři možnost jeho opětovného přilepení a sami sobě stabilitu výsledku.

Kdo podcení tuto fázi léčby a nedodržuje pokyny lékaře, je sám zodpovědný za následky, ke kterým dojde.

V moderní ortodoncii existují dva přístupy ke stabilizační fázi:

  1. Celoživotní retence s jistotou stabilního výsledku
  2. Omezená retence s akceptováním mírného zhoršení stavu.

 

 

  

 Horní + dolní retenční aparát                Horní retenční deskový aparát

Last Updated ( Sobota, 07 Leden 2012 12:19 )